A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület facebook oldalán, formabontó adventi naptárként minden reggel megjelenik egy poszt, sorban bemutatva a téli etető madarait. Valamelyik reggel nosztalgiáztam kicsit, gondolatban visszarepültem nagymamám konyhájába, és elmerengtem, milyen fontos szerepet játszott ő abban, hogy megszeressem a madarakat. A konyhaablak előtt egy nagyapám által készített etető-tálca, a kert többi részében pedig különböző műanyag, fa és fém etetők álltak a tollas kis jószágok rendelkezésére. Mindig kéznél volt a szebb időket látott, gyöngyházberakásos színházi gukker, mint a madármegfigyelés legfontosabb eszköze.
Szén és kék cinegék, zöldikék, pintyek, néha egy-egy fakopáncs, gerlepár járt a kirakott magokra, faggyú-golyókra. Ősszel, amikor érett a szőlő, rigókkal is tele volt a lugas, és a félretett, megaszalt fürtökre télen is vissza-visszajártak. Azóta számomra egyértelmű, hogy a kert madarak nélkül semmit sem ér.
Amikor egy megrendelővel arról beszélünk, hogy milyen növényeket szeretne, mindig szóba hozom az MME által egy igazi madárbarát kertbe javasolt fajokat, amik nem csak élelmet, hanem fészkelőhelyet is biztosítanak a madarak számára. A téli szürkeségben, vagy havas fehérségben a virágok szirmai helyett mozgó, repkedő színekben gyönyörködhetünk.
A téli madáretetésről számtalan cikk született már, a legfontosabb tudnivalók:
A téli etetést az első fagyok beköszöntétől azok elmúltáig, nagyjából áprilisig FOLYAMATOSAN végezzük. Ha egy területen elkezdtük, ne hagyjuk abba idő előtt.
Az etetőn a natúr (nem sózott, nem pörkölt) magvakon – napraforgó, köles, muhar, dió, mogyoró – kívül cikkekre vágott alma és állati zsiradék is kapjon helyet.
Forrás és még több részlet, képek, videók: http://www.mme.hu/teli_madaretetes
Ma már mindenki megtalálja a saját ízlésének megfelelő etetőt, de akár házilag is készíthetjük. Üveg, műanyag, fa, agyag, új vagy újrahasznosított, egyre megy.
Nincs olyan gyerek, aki ne segítene egy hasonló megépítésében:
Képek forrása: pinterest.com