Közismert mondás, hogy a kutya az ember legjobb barátja. De vajon összefér-e a kutya és a kert, áttételesen a kertészkedő ember?
A napokban, ahogy a tavalyi évet értékeltem, eszembe jutott néhány kutyás sztori. Vannak kutyás megrendelőink, és vannak kutyátlanok. Gondolom mondanom sem kell, hogy a kutyás kertekben dolgozni cseppet sem egyszerű, cserébe állandó edzésben tartja a problémamegoldó képességünket.
Persze vannak helyzetek, amikre nincs azonnali megoldás. Ilyen volt, amikor a kocsim tele volt növényekkel, a csapatom pedig egy Budapest közeli településen várta az anyagot. Mire kiértem, ők a zuhogó eső miatt hazamentek, de eldugták nekem a kulcsot. Megérkeztem, kiszálltam a kocsiból, előkerestem a kulcsot, aztán csak álltam az utcán, és szemeztem a derekamig érő, félmázsás kutyával. Persze találkoztam már vele, de soha nem voltunk még kettesben. Az eső esett, az idő telt, a térdeim megremegtek, amikor rám mordult. Jobb a békesség alapon hagytam az egészet, és távoztam, másnap pedig a kollégámmal tértem vissza kipakolni az autómat.
Tapasztalataim alapján nem a méret a lényeg, néha egy vehemens szálkásszőrű tacskó mellett sem egyszerű a munka.
Összeszedtem néhány tippet, hogyan tudjuk harmonizálni a négylábú családtagot a kertünkkel:
- Lehetőség szerint már kölyökkorban kezdjük el tanítani arra, hogy mit lehet és mit nem.
- Töltsünk minél több időt a kutyával: ha minden nap aktívan foglalkozunk vele, és kielégítjük mozgásigényét (sétával és játékkal), akkor kevésbé fog kárt okozni.
- Erős kerítéssel és zárva tartott kertkapuval akadályozzuk meg az esetleges szökést. Ellenőrizzük rendszeresen a kerítés épségét.
- Alacsonyabb kerítéssel határoljuk el a kerten belül a tiltott területeket, és tanítsuk is meg neki, hogy az a rész “kutyamentes” övezet. (Persze én évek óta próbálom megtanítani a macskámnak, hogy a konyhapult tabu, annyit értem el, hogy csak akkor megy fel, ha nem látom)
- Kapható már láthatatlan kutya kerítés is, mellyel kijelölhetjük az elzárandó terület határát, azonban ez a megoldás is 2-3 hétnyi aktív betanítást igényel.
- A fadeck terasz meleg, barátságos felületet biztosít, ahol a kutya szívesen pihen, lehetőség szerint legyen napos és árnyékos része is.
- Ha nem szeretnénk, hogy a kerti tóból igyon, gondoskodjunk folyamatosan és könnyen elérhető, friss ivóvízről.
- Ha a kutyának nincs bejárása a lakásba, legyen saját, jól szigetelt kutyaháza, hová elbújhat viharban, vagy szokatlan helyzetben.
- Szintén esős időben van jelentősége, ha a kerti útjaink apró kavics zúzalékkal vannak beterítve: a kavicson közlekedve tiszta marad a kutyatappancs.
- A növény ágyásaink szélére ültethetünk szúrós, tövises vagy kellemetlen szagú fajtákat, hogy távol tartsa a négylábúnkat.
- Ha a kutyánk rendszeresen megrágja a csepegtető öntözés csöveit, használjunk földbe süllyeszthető, nyomás-kompenzált csepegtető csövet helyette.
Igazán konfliktusmentes kertünk kutyával biztosan nem lesz, de átgondolt tervezéssel és egy kis odafigyeléssel a súrlódások száma minimalizálható, a négylábú által okozott öröm pedig mindent megér.
Forrás: bhg.com és pinterest.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: