A kertbe ültetett bambuszok a mai napig hordoznak magukban valami megfoghatatlan keleties titokzatosságot, könnyed légiességet.
Minimál stílusú kertbe is tökéletesen passzol
Ez az örökzöld növény a pázsitfűfélék családjába tartozik, és több, mint 1000 fajból áll. Található közöttük pár centis apró talajtakaró és több méter magas faj is.
Érdemes már az ültetésnél gondoskodni a gyökérzetének kontrolljáról
Ha már van a kertedben bambusz, akkor tudod, hogy tavasszal lustán indul: már minden más növény hajt, hozza az újabbnál újabb leveleket, míg a bambusz csak május környékén kezd el éledezni: ekkor jelennek meg a friss levelei. Azonban eddig az időpontig sem tétlenkedik: az év nagy részében ugyanis a gyökérzetébe gyűjti és itt tárolja a tápanyagot, növekszik a föld alatt, hogy azon a várva várt májusi napon robbanásszerűen meginduljon ő is.
Csak májusban kezd hajtani, akkor azonban látványos a növekedése
Akár egy nagy csoportba ülteted, akár sövénynek telepíted, arra vigyázni kell, hogy szigorú kontroll alatt tartsd. Ha nem vagy elég körültekintő, nem csak a saját kertedben fog egyre nagyobb területet meghódítani magának, de számíthatsz a szomszédok rosszallására is. A bambusz rizómái ugyanis a földfelszín alatt, nem túl mélyen, észrevétlenül több méteres távolságra is megnőnek, és a legváratlanabb helyen törnek felszínre.
Így néz ki a bambusz letisztított gyökérzete a föld alatt
Hajtásai bárhol felszínre törhetnek
Az évelő ágyásoknak sem kegyelmez
Még jó, hogy a mai világban már – szinte – mindenre van praktikus megoldás. A bambusz esetében ilyen a gyökércsapda. Ez egy masszív lemez, melyet tekercsben lehet beszerezni és a kiásott ültetőgödröt kell vele körben kibélelni. A szélessége 70-100 cm között mozog, abban a a mélységben, ahol a sekélyen gyökeresedő bambusz is próbál növekedni.
Gyökércsapdával megelőzheted a nem kívánt terjeszkedését
A gyökércsapda lemezt a végeknél visszahajtva, átlapolva kell összeilleszteni
Van, aki a tutibiztosra megy. Az ültetés során jól tömörített közeg elég ahhoz, hogy a többszörösen átlapolt gyökércsapda lemezeit megtartsa, csavarok nélkül is.
Bambusz sziget, körben gyökércsapdával védve
Ha meglévő, már elszabadult bambuszt kell megfékezni, akkor is használható. Azon a nyomvonalon kell telepíteni a gyökércsapdát, amin belül szeretnéd tartani a növényt. Itt kell egy keskeny, mély árkot készíteni, és utólag behelyezni a lemezt. Azokat a hajtásokat, amik már kívül vannak, alapos és körültekintő módon kell eltávolítani: érdemes egyszikű ellen való gyomirtóval célzottan lefújni, a látható gyökérzetet kicsit megvágva beinjektálni a szert, hogy a föld alatti részek is elpusztuljanak. Amit lehet fizikailag is kell távolítani. Ez türelemjáték: nem fog egyik pillanatról a másikra eltűnni, itt-ott még újra próbálkozni fog, de kitartó munkával meg tudsz szabadulni az elszabadult hajtásoktól.
Utólag is elhelyezhetjük a csapdát
Mi is a Dupont Plantex RootBarrier gyökércsapdáját használjuk. Gazdaboltokban, nagyobb árudákban, kertcentrumokban is kapható.
Persze ha virágvályúba vagy legalább 70 cm mélységű beton alappal rendelkező kerítés, vagy támfal mellé ülteted, akkor nincs szükség rá. Minden más esetben javaslom az alkalmazását!
Gyökércsapdával Te is nyugodtan élvezheted a kertben a bambuszok nyújtotta különleges hangulatot!
Képek: pinterest.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: