A gyökeres, élő karácsonyfáknak alapvetően két típusa van forgalomban: a konténerben nevelt és a földlabdás fenyő.
A konténerben nevelt fenyőket a kezdetektől ép gyökérzettel nevelik, illetve ültetik át időről időre nagyobb edénybe. A hajszálgyökerek nem sérülnek, így karácsony múltával, amikor kiültetjük őket nagyobb valószínűséggel erednek meg, mint földlabdás társaik, ugyanakkor az áruk is magasabb.
A földlabdás fenyőket a vegetációs ciklus után, ősszel egy kisebb-nagyobb adag földdel együtt körbevágják a felszín alatt, és bezsákolják. A művelet során a gyökérzet egy része a talajban marad. Ezek a növények olcsóbbak ugyan, de túlélési esélyeik alacsonyabbak a konténerben nevelt fenyőkhöz képest, főleg, ha karácsonyfaként beltéren szeretnénk feldísziteni őket. A könnyebb kezelhetőség érdekében sokszor edénybe ültetik ezeket a fenyőket, azonban még hónapok kellenek ahhoz, hogy begyökeresedjenek, és a növekedésnek indult hajszálgyökerek a zsákon átjutva belenőjenek a labdát körülvevő közegbe.
Ami a fajokat, fajtákat illeti, a választék hatalmas. A kaukázusi jegenyefenyő (Abies nordmanniana), az ezüstfenyő (Picea pungens f. glauca), és a szerb luc (Picea omorika) a leggyakoribbak, de bármilyen, a kertészetekben elérhető fenyőből – akár ritkaságokból is – lehet karácsonyfa.
A cukorsüveg fenyők is jó eséllyel indulnak ezért a pozícióért. A hagyományos zöld színű (Picea glauca Conica vagy Picea glauca Laurin) mellett kékes árnyalatú (például Picea glauca Sander’s Blue) vagy fehéres (Picea glauca Daisy’s White) fajták is forgalomban vannak.
Nagyon fontos, hogy a kiválasztott fenyőt fokozatosan szoktassuk a szobahőmérséklethez. Karácsony előtt 3-4 napig tartsuk hűvös lépcsőházban, garázsban, és innen vigyük majd beljebb a lakásba. Gondoskodjunk a folyamatos öntözésről! A fekete műanyag edényt érdemes díszes kaspóban elhelyezni, mely felfogja az esetlegesen túlfolyó vizet. A kaspó helyett választhatunk faládát, fém vagy üvegedényt is, ízlésünknek és a környezetnek megfelelően. De ha simán a földlabdát csomagolnánk be valamilyen karácsonyi hangulatú dekorációba, akkor olyat válasszunk, ami nem károsodik a víztől, és mindenképp tegyünk alá tálat vagy cserépalátétet. Amíg a szobában van, addig a tűleveleket is spricceljük meg időnként a megfelelő páratartalom érdekében. 2-3-4 napnál tovább lehetőség szerint ne tartsuk a lakásban a fenyőt.
A fenyőket rendszeres öntözés mellett hűvös, de világos helyiségben tárolhatjuk a tavaszig. Ha a talaj nincs átfagyva, akkor néhány napos akklimatizáció után még decemberben kiültethetjük. Ültetésnél se felejtsük el jól megöntözni. A földlabdás fenyők gyökérzetéről nem szabad eltávolítani a jutazsákot, mert a lemorzsolódó földdel sérül a hajszálgyökérzet, és jelentősen rontja a növény életképességét.
A cukorsüveg fenyő nagyon lassú növekedésű, ezért ideális kaspóban való tartásra. Azonban rá is vonatkozik, hogy fokozatosan szoktassuk a szobahőmérséklethez, és Karácsony elmúltával mielőbb vigyük ki a melegből. Ha a teraszon, kaspóban szeretnénk tartani, akkor érdemes az edényt szigetelni: vastag réteg avarral vagy geotextíliával beburkolni. Praktikus megoldás, ha cserepestől egy jóval nagyobb edénybe tesszük, és a két edény közötti részbe tesszük a szigetelő anyagot. Ha enyhe az idő, nincs átfagyva a föld, akkor ne felejtsük el megöntözni. Bár nagyon lassan nő, idővel a cukorsüveg fenyő is eléri a 2-3 méteres magasságot, szabad földbe ültetve fejlődik igazán szépen.
Egyre nagyobb divatja van a kölcsönözhető élő fenyőfáknak. Sajnos sokan csak azért választják ezt a megoldást, mert trendinek tartják. Mivel a felelősségük kicsi – nem maguknak fogják elültetni a fát az ünnep után – nem igazán bánnak körültekintően a növényekkel, ezzel csökkentve a túlélési esélyeiket.
A saját véleményem, hogyha mindenképpen élő fenyőt szeretnénk, akkor válasszunk szobafenyőt (Araucaria excelsa) vagy díszítsünk fel egy fát kinn a kertben, bent a szobában pedig néhány fenyőgallyal teremtsük meg a hangulatot.
Képek: pinterest.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: